Top

Lesní terapie v přírodním lese Českého krasu

Lesní terapie | Forest therapy | Forest bathing | Shinrin-yoku / Lesní terapie v přírodním lese Českého krasu
Načítám Akce

« Všechny Akce

  • akce již proběhla.

Lesní terapie v přírodním lese Českého krasu

12 února, 2023 @ 11:00 am 2:00 pm

690Kč za jednu osobu a tři hodiny

Přírodní les na přelomu zimy a jara nám nabízí krásné podmínky pro posílení zdraví a energie a pro nalezení vnitřního klidu pomocí hlubokého spojení s přírodou.

Přestože prvky lesní terapie můžeme využívat v téměř libovolném přírodním prostředí, z hlediska hloubky fyziologických a psychických účinků a prožitku platí, že čím víc divoké, přírodě blízké, tím lepší. Ideální je původní, bezzásahový les, kterých bohužel v ČR (a Evropě jako takové) máme doslova posledních pár oplocených metrů. Alespoň přirozených, přírodě blízkých lesů už je více a často jsou i v našem okolí. Pokud je taková lokalita dostatečně velká, nabízí rozmanitost druhů a život vzájemných vazeb, jaké v hospodářském lese nenajdeme, poskytuje lesní ovzduší a půdu plné léčivých částic a organismů a v kombinaci řádu s kreativní neuspořádaností nám nabízí inspirace pro náš vlastní život.
Takovým kouzelným místem je i les na kopci Doutnáč v Českém krasu. Živost a sdílnost stromových velikánů je zde nebývalá, mnoho setkání končí hodinovým spočinutím u jejich kořenů a výměnou mnoha obrazů a poselství. Některé zdejší rostliny jinde téměř nenajdete a díky bezzásahovému režimu les postupně obnovuje z lidského vlivu do své přirozené podoby.

Lesní terapie, založená na japonské tradici tzv. lesní koupele (Šinrin-joku) je vědecky ověřený způsob, jak nenáročnými aktivitami v přírodním prostředí zklidnit a zpomalit lidskou mysl, snížit stres a civilizační zátěž, posílit imunitní systém a zlepšit řadu dalších mentálních a fyzických funkcí. Terapie probíhá ve formě provázené, velmi klidné a nenáročné procházky s mnoha zastávkami, během kterých budeme zkoumat a rozšiřovat své propojení s přírodou pomocí svých smyslů. Cílem je vyskočit z obvyklého rychlého životního rytmu a zaměřit se na přítomný okamžik, ve kterém je les a příroda přirozenou podporou – terapeutem. Délka trvání je cca 3 hodiny a jde o fyzicky nenáročnou aktivitu vhodnou téměř pro každého včetně seniorů. Oproti běžné lesní procházce se budeme věnovat aktivitám, které od svého dětství nejspíš v přírodě už neprovádíme, ale jsou pro člověka přirozené a velmi prospěšné – vnímání přírody a našeho spojení s ní pomocí 7 (a někdy více) smyslů i našeho srdce a intuice, naší představivosti a dalších schopností, které v běžném, uspěchaném životě obvykle vědomě nevyužíváme.

Výsledkem lesní terapie je výrazné zklidnění a relaxace, doprovázená mnoha zdravotně a mentálně prospěšnými efekty – posílení imunitního systému, snížení hladiny kortizolu, obnovení uvolněné pozornosti a kreativity a mnohé další.

Chcete vědět víc o tom, co je lesní terapie a jak probíhá? Přečtěte si základní popis a také článek Co je lesní terapie a proč je dnes tak důležitá nebo podcast s Margit Slimákovou Podpora zdraví lesem i chladem s Alešem Miklíkem.

Proč lesní terapie s průvodcem?

Většina lidí v průběhu života zjistila prospěšnost trávení času v přírodě a občas do ní naštěstí sami vyráží. Přestože tím získávají zdravotní efekt z terpenů (chemických sloučenin), vylučovaných stromy, obvykle sami o sobě neprovádí právě ty aktivity, které by jim umožnily se mnohem více uvolnit díky hlubokému spojení s přírodou a udělat pro své zdraví a zklidnění ještě víc. Podobně jako např. jóga nebo zmíněná meditace, je i lesní terapie praxe, nikoliv pouze jednorázová událost. A jako v každé praxi, i tady je možné se postupně zlepšovat, což je užitečné dělat s někým zkušeným.

V lesní terapii nejde o trenéra nebo učitele, ale o průvodce, protože terapeutem je v tomto případě sám les. Certifikovaný průvodce vám k němu otevírá dveře pozváním k aktivitám pro zpomalení a vnímání přítomného okamžiku všemi smysly, které máte k dispozici (a těch není pouze pět). Dokáže to díky dlouhému a promyšlenému tréninku a vlastní zkušenosti, se kterou přistupuje individuálně ke každé situaci. Dále pak samozřejmě můžete prvky z lesní terapie používat v běžném životě a rozvíjet sami (a je to velmi prospěšné!), ale pokud se v nich chcete dále inspirovat, můžete využít průvodce opakovaně, protože každá lesní terapie je unikátní, i kdyby se odehrávala na stejném místě.

Lesní terapie probíhá za každého počasí, proto prosím zvažte předpověď a dobře se oblečte a obujte, případně vybavte pláštěnkou.
Na místě je možné parkování – podrobnější instrukce ohledně dopravy a přípravy Vám odešlu po zaplacení vstupného.

Les a louky u kopce Doutnáč

267 18 Srbsko
Srbsko, 267 18 Česká republika
+ Google Mapa

Koupit vstupenku

Máte jakýkoliv dotaz? Zeptejte se mne