Top
 

O mně

Aleš Miklík

Otevřu vám dveře k nejzkušenějšímu terapeutovi na světě - přírodě. Může vám pomoci s mnoha negativními dopady moderního způsobu života: stresem, vyčerpáním, ztrátou koncentrace a vnímavosti. Samozřejmě zcela se jich zbavit znamená výraznější životní změnu, ale několik hodin správně strávených v lese může být stejně tak první pomocí jako prvním krokem k počátku této změny.

Můj příběh

Během svého života jsem naplňoval mnoho rolí i profesí, byl dítětem, partnerem, otcem, získal technické i humanitní vzdělání, cestoval, rozvíjel se, vedl sám sebe i týmy lidí. Celou dobu - od samého dětství - jsem však vždy čerpal inspiraci a sílu v přírodě, nejčastěji o samotě. Tam jsem utíkal se svými klukovskými starostmi a radostmi (a trávil v lese přinejmenším stejně času jako ve škole) i s “dospělými” problémy.

Postupem doby jsem si vypracoval vlastní metody, jak pomocí intenzivního vnímání přírody zlepšovat svoje mentální i fyzické zdraví. Přesto jsem tuto zkušenost s nikým mnoho let nedokázal příliš sdílet - u lidí ve svém okolí jsem nic takového nepozoroval a sám jsem se trochu styděl mluvit o tom, že mám za kamaráda strom nebo kámen a jak očistné může být, máte-li celé hodiny vítr a slunce ve tváři.

Jako zralý dospělý člověk jsem byl úspěšný, ale čím víc jsem žil “moderním” a rychlým životem, tím víc jsem cítil, že tento způsob prožívání mi silně nevyhovuje a potřebuji se vrátit k přírodním kořenům. Posledních několik let jsem věděl, že mojí životní vizí, mým smyslem, je něco víc než jen kolotoč práce-rodina-práce.

Díky seberozvojové cestě v rámci mužských kruhů, vzdělávání v přírodních terapiích a horské expedici s “ledovým mužem” Wimem Hofem (jehož metodu, kombinující dechová cvičení, otužování a meditační koncentraci denně používám už několik let) jsem pochopil, že mým cílem je ve skutečnosti přinést zpět dary a znalosti, které jsem díky lesu a přírodě sám dlouho využíval, zpět k lidem, kteří je potřebují stejně jako já. Zhruba v té době jsem se náhodou setkal s principy japonské lesní terapie Shinrin-yoku a vše mi do sebe začalo zapadat.

Opustil jsem práci v prestižní společnosti a vydal se na trénink lesní terapie u americké Association for nature and forest therapy (ANFT), jejíž zakladatel Amos Clifford adaptoval a zefektivnil metody Shinrin-yoku pro západní svět. Po půlroční přípravě a vzdělávání jsem nyní jedním z mála certifikovaných průvodců lesní terapie. Během každé lesní “procházky” s účastníky je pro mne vždy obrovským povzbuzením a inspirací vidět, že moje vize byla správná - vidět, jak snadno se lidé mnoha zkušeností a původu dokáží snadno spojit s tímto způsobem “rozpomínání se” na štěstí, radost a zdraví, které jsou nám všem vlastní a tvoří náš skutečný vnitřní domov.

Protože tak to příroda vždy chtěla.

Z Aleše vyzařuje klid, pokora a upřímná láska k přírodě, což dokáže přenést i na účastníky vycházky.

Michaela, 35 let

Aleš je příjemný průvodce a má vášeň pro les.

Jakub, 41 let

"Jedním z nejsilnějších dojmů dnešní lesní terapie pro mne byla vyrovnanost průvodce, který působil pocitem, že je v každou chvíli "tady a teď.""

Pavla, 35 let