Top
 

O mně

Aleš Miklík - váš průvodce přírodním wellbeingem

Otevřu vám dveře k nejzkušenějšímu terapeutovi na světě - přírodě. Může vám pomoci s mnoha negativními dopady moderního způsobu života: stresem, vyčerpáním, ztrátou koncentrace a vnímavosti. Samozřejmě zcela se jich zbavit znamená výraznější životní změnu, ale několik hodin správně strávených v lese může být stejně tak první pomocí jako prvním krokem k počátku této změny.

Můj příběh

Během svého života jsem naplňoval mnoho rolí i profesí, byl dítětem, partnerem, otcem, získal technické i humanitní vzdělání, cestoval, rozvíjel se, vedl sám sebe i týmy lidí. Celou dobu – od samého dětství – jsem však vždy čerpal inspiraci a sílu v přírodě, nejčastěji o samotě. Tam jsem utíkal se svými klukovskými starostmi a radostmi (a trávil v lese přinejmenším stejně času jako ve škole) i s “dospělými” problémy.

Postupem doby jsem si vypracoval vlastní metody, jak pomocí intenzivního vnímání přírody zlepšovat svoje mentální i fyzické zdraví, ukotvovat se a „nabíjet“. Přesto jsem tuto zkušenost s nikým mnoho let nedokázal příliš sdílet – u lidí ve svém okolí jsem nic takového nepozoroval a sám jsem se trochu styděl mluvit o tom, že mám za kamaráda strom nebo kámen a jak očistné může být, máte-li celé hodiny vítr a slunce ve tváři.

Jako zralý dospělý člověk jsem byl úspěšný, ale čím víc jsem žil “moderním” a rychlým životem, tím víc jsem cítil, že tento způsob prožívání mi silně nevyhovuje a potřebuji se vrátit k přírodním kořenům. Po řadu let jsem věděl, že mojí životní vizí, mým smyslem, je něco víc než jen kolotoč práce-rodina-práce. Stále jsem proto rozvíjel svoji zkušenost v propojování s přírodou a hledal způsob, jak jej zkombinovat s „běžným životem“ v lidském a převážně městském prostředí. Tímto způsobem také denně žiji – mohu vám tak přinést něco, co mám ověřeno a za co se mohu skutečně postavit.

V roce 2012 jsem vyslyšel volání, které mne provázelo od malička – touze setkat se v přírodě s vlky, kteří mne bez vyzvání opakovaně ”navštěvovali” v mnoha podobách. Když už jsem cítil, že tolik synchronicit není náhoda a musím se se svým totemovým zvířetem potkat, protože mě zjevně má něco naučit, vydal jsem se za nimi na sever, 400 km za polární kruh. Následná komunikace s těmito ušlechtilými a sociálně velmi citlivými tvory byla silně transformační a získal jsem od nich to, co jsem v tuto chvíli právě potřeboval – přesvědčení o autentičnosti svého místa v přírodě a přírody ve mně.

Moje další cesta zahrnovala mnoho podnětů a průvodců. Mezi ně patřili (a patří) Gregor ”Khushru” Steinmaurer (1,5roční výcvik ”vědomého muže”), horská expedice s Wimem Hofem (jehož metodu, kombinující dechová cvičení, otužování a meditační koncentraci denně používám už několik let), Wolf-Dieter Storl, Clemens G. Arvay, Bill Plotkin, Renato Strassmann, Peter Wohlleben, japonští autoři Quing Li a Y. Miyazaki a mnoho dalších.

Už dávno jsem pochopil, že mojí vizí je přinést zpět dary a znalosti, které jsem díky lesu a přírodě sám dlouho využíval, zpět k lidem, kteří je potřebují stejně jako já. Před někola lety jsem se náhodou setkal s principy japonské lesní terapie Shinrin-yoku a vše mi do sebe začalo zapadat.

Opustil jsem práci v prestižní společnosti a vydal se na trénink lesní terapie u americké Association for nature and forest therapy (ANFT), jejíž zakladatel Amos Clifford adaptoval a zefektivnil metody Shinrin-yoku pro západní svět. Po půlroční přípravě a vzdělávání jsem jedním z mála certifikovaných průvodců lesní terapie v ČR. Toto studium jsem doplnil ještě ročním certifikovaným kurzem konzultanta přírodního wellbeingu (Wellbeing Inspired by Nature) a mohu tak lidem, organizacím a firmám nabízet ucelený koncept přírodního wellbeingu, přírodní cesty ke zdraví a štěstí, doma i v práci.

Během každé lesní “procházky” s účastníky je pro mne vždy obrovským povzbuzením a inspirací vidět, že moje vize byla správná – vidět, jak snadno se lidé mnoha zkušeností a původu dokáží snadno spojit s tímto způsobem “rozpomínání se” na štěstí, radost a zdraví, které jsou nám všem vlastní a tvoří náš skutečný vnitřní domov.

Protože tak to příroda vždy chtěla.

Výběr mých rozhovorů a článků

Lesní terapii s Alešem jsem si užil. Pomohl mi zpomalit a víc vnímat přírodu kolem sebe všemi smysly. Odcházel jsem s velmi příjemným pocitem.

Pavel Milan Černý

Z Aleše vyzařuje klid, pokora a upřímná láska k přírodě, což dokáže přenést i na účastníky vycházky.

Michaela, 35 let

Aleš je příjemný průvodce a má vášeň pro les.

Jakub, 41 let

Ales is a experienced guide and has a passion for the forest.

Jakub, 41 let

"Jedním z nejsilnějších dojmů dnešní lesní terapie pro mne byla vyrovnanost průvodce, který působil pocitem, že je v každou chvíli "tady a teď.""

Pavla, 35 let

One of the strongest impressions of today's forest therapy for me was the calm of the guide, which made him feel at all times "here and now".

Pavla, 35 let