Podzimní les nám nabízí fantastické podmínky pro posílení zdraví a energie, pokud se dokážeme opravdu zastavit, přesměrovat pozornost na přítomný okamžik a na naše hluboké smyslové spojení s přírodou. Tentokrát se vydáme do lesů blízko Těptína u Jílového u Prahy.
Lesní terapie, založená na japonské metodě tzv. lesní koupele (Šinrin-joku) je vědecky ověřený způsob, jak nenáročnými aktivitami v přírodním prostředí zklidnit a zpomalit lidskou mysl, snížit stres a civilizační zátěž, posílit imunitní systém, atd. V Japonsku je lesní terapie důležitou součástí preventivní medicíny (a jako obor se vyučuje na lékařských fakultách). Terapie probíhá ve formě provázené, velmi klidné a nenáročné procházky s mnoha zastávkami, během kterých budeme zkoumat a rozšiřovat své propojení s přírodou pomocí svých smyslů. Cílem je vyskočit z obvyklého rychlého životního rytmu a zaměřit se na přítomný okamžik, ve kterém je les a příroda přirozenou podporou – terapeutem. Délka trvání je cca 3 hodiny a jde o fyzicky nenáročnou aktivitu vhodnou téměř pro každého včetně seniorů. Oproti běžné lesní procházce se budeme věnovat aktivitám, které od svého dětství nejspíš v přírodě už neprovádíme, ale jsou pro člověka přirozené a velmi prospěšné – vnímání přírody a našeho spojení s ní pomocí 7 (a někdy více) smyslů i našeho srdce a intuice, naší představivosti a dalších schopností, které v běžném, uspěchaném životě obvykle vědomě nevyužíváme.
Výsledkem lesní terapie je výrazné zklidnění a relaxace, doprovázená mnoha zdravotně a mentálně prospěšnými efekty – posílení imunitního systému, snížení hladiny kortizolu, obnovení uvolněné pozornosti a kreativity a mnohé další.
Chcete vědět víc o tom, co je lesní terapie a jak probíhá? Přečtěte si základní popis a také článek Co je lesní terapie a proč je dnes tak důležitá, shlédněte krátké video nebo si poslechněte podcast s Margit Slimákovou Podpora zdraví lesem i chladem s Alešem Miklíkem.
Většina lidí v průběhu života zjistila prospěšnost trávení času v přírodě a občas do ní naštěstí sami vyráží. Přestože tím získávají zdravotní efekt z terpenů (chemických sloučenin), vylučovaných stromy, obvykle sami o sobě neprovádí právě ty aktivity, které by jim umožnily se mnohem více uvolnit díky hlubokému spojení s přírodou a udělat pro své zdraví a zklidnění ještě víc. Podobně jako např. jóga nebo zmíněná meditace, je i lesní terapie praxe, nikoliv pouze jednorázová událost. A jako v každé praxi, i tady je možné se postupně zlepšovat, což je užitečné dělat s někým zkušeným.
V lesní terapii nejde o trenéra nebo učitele, ale o průvodce, protože terapeutem je v tomto případě sám les. Certifikovaný průvodce vám k němu otevírá dveře pozváním k aktivitám pro zpomalení a vnímání přítomného okamžiku všemi smysly, které máte k dispozici (a těch není pouze pět). Dokáže to díky dlouhému a promyšlenému tréninku a vlastní zkušenosti, se kterou přistupuje individuálně ke každé situaci. Dále pak samozřejmě můžete prvky z lesní terapie používat v běžném životě a rozvíjet sami (a je to velmi prospěšné!), ale pokud se v nich chcete dále inspirovat, můžete využít průvodce opakovaně, protože každá lesní terapie je unikátní, i kdyby se odehrávala na stejném místě.
Lesní terapie probíhá za každého počasí, proto prosím zvažte předpověď a dobře se oblečte a obujte, případně vybavte pláštěnkou.
Na místě je možné parkování – podrobnější instrukce ohledně dopravy a přípravy Vám odešlu po zaplacení vstupného.