Top

Rodinná lesní terapie v arboretu v Kostelci n. Černými lesy

Lesní terapie | Forest therapy | Forest bathing | Shinrin-yoku / Rodinná lesní terapie v arboretu v Kostelci n. Černými lesy
Načítám Akce

« Všechny Akce

Rodinná lesní terapie v arboretu v Kostelci n. Černými lesy

14 srpna, 2021 @ 1:00 pm 4:00 pm

690Kč

(Pro dospělé a děti od 6 let)

Kdy naposledy jste vyrazili s dětmi do lesa, aniž jste měli nějaký cíl?

Lesní terapie je promyšlený a dlouhodobě ověřený způsob trávení času v přírodě, který vede k odbourávání stresu, posilování imunitního, kardiovaskulárního a hormonálního systému díky zaměření pozornosti na přítomný okamžik, bez požadavků na výsledek nebo cíl cesty.

V rodinném pojetí je to navíc krásný způsob prohloubení a rozvinutí vztahů mezi dospělými a dětmi, pro které je lesní terapie zcela přirozený způsob bytí v přírodě a mohou svým rodičům připomenout, jak příjemné je ztratit pojem o čase a “jen” objevovat další a další zážitky s lesem.

V rodinné lesní terapii je hodně her a vzájemné komunikace, což je pro rodinu přínosné – pokud vám ale záleží na individuálním prožitku, na klidu a odpoutání i od rodinných starostí, doporučujeme využít klasickou lesní terapii pro dospělé.

Základem lesní terapie je metoda tzv. “lesní koupele” – Shinrin-yoku, která vznikla v Japonsku v 80. letech minulého století jako reakce na nárůst civilizačních chorob. Japonská vláda tehdy hledala způsob, jak jim čelit pomocí vědeckého výzkumu vztahu mezi člověkem a přírodou. Výsledkem je soubor vědecky podložených metod, jak tento vztah využít pro posílení fyzického a mentálního zdraví, který je pro své nezpochybnitelné benefity dnes v některých zemích součástí veřejného zdravotního systému. Lesní terapie má prokazatelný vliv na snižování a prevenci stresu, vysokého krevního tlaku, prevenci cukrovky 2. typu, zlepšování funkcí imunitního systému ad.

To vše je možné díky využití různých lidských smyslů pro přenesení pozornosti „z hlavy do těla“ a pro jejich zapojení do kontaktu s přírodou. Pro tento účel využíváme různé aktivity, které vám toto oboustranně prospěšné propojení otevřou. Může jít o zrakové, sluchové, hmatové a další vjemy a někdy i o komunikaci s bytostmi a objekty v lese – konkrétních způsobů těchto propojení je potenciálně nekonečně mnoho a vždy je přizpůsobujeme aktuálnímu místu, situaci a účastníkům terapie.

Lesní terapie tedy není “pouhá” procházka v lese, ale celá řada aktivit s otevřenou podobou a průběhem, ve kterém není žádné hodnocení, očekávání, žádný správný či špatný způsob. Není fyzicky náročná, za cca tři hodiny urazíme jen velmi krátkou vzdálenost, obvykle pár set metrů. Některé “procházky” se mohou odehrát víceméně na jednom místě. Jde tedy o aktivitu vhodnou i pro osoby se sníženou pohyblivostí, seniory apod.

Chcete se o lesní terapii dozvědět víc? Přečtěte si např. reportáž na Aktuálně – Žena.cz: Objímání stromů není pro blázny. Jeden den v lese posílí imunitu na celý měsíc, nebo krátké video Když les léčí Lesní terapie na základě japonského umění Shinrin-yoku s průvodcem Alešem Miklíkem

Proč lesní terapie s průvodcem?

Většina lidí v průběhu života zjistila prospěšnost trávení času v přírodě a občas do ní naštěstí sami vyráží. Přestože tím získávají zdravotní efekt např. z terpenů (chemických sloučenin), vylučovaných stromy, obvykle sami o sobě neprovádí právě ty aktivity, které by jim umožnily se mnohem více uvolnit díky hlubokému spojení s přírodou a udělat pro své zdraví a zklidnění ještě víc. Podobně jako např. jóga nebo zmíněná meditace, je i lesní terapie praxe, nikoliv pouze jednorázová událost. A jako v každé praxi, i tady je možné se postupně zlepšovat, což je užitečné dělat s někým zkušeným.

V lesní terapii nejde o trenéra nebo učitele, ale o průvodce, protože terapeutem je v tomto případě sám les. Certifikovaný průvodce vám k němu otevírá dveře pozváním k aktivitám pro zpomalení a vnímání přítomného okamžiku všemi smysly, které máte k dispozici (a těch není pouze pět). Dokáže to díky dlouhému a promyšlenému tréninku a vlastní zkušenosti, se kterou přistupuje individuálně ke každé situaci. Dále pak samozřejmě můžete prvky z lesní terapie používat v běžném životě a rozvíjet sami (a je to velmi prospěšné!), ale pokud se v nich chcete dále inspirovat, můžete využít průvodce opakovaně, protože každá lesní terapie je unikátní, i kdyby se odehrávala na stejném místě.

Lesní terapie probíhá za každého počasí, proto prosím zvažte předpověď a dobře vybavte všechny členy rodiny oblečením a obutím, případně pláštěnkou.

Arboretum Kostelec nad Černými lesy

Hošť 1070
Kostelec nad Černými lesy, Česká republika
+ Google Mapa
https://arboretum.czu.cz

Máte jakýkoliv dotaz? Zeptejte se mne